Wycieczki rowerowe


Górskie trasy rowerowe wokół Przesieki i trochę dalej...


Okolice Przesieki obfitują w popularne trasy rowerowe - szosowe i MTB. Od dziesięcioleci organizowane są tu maratony, wyścigi i imprezy rowerowe, np. Bikemaraton , Akademickie Mistrzostwa Polski w MTB .
Od 2019 roku rowerzyści mają do dyspozycji 13 pętli single tracków.


single tracki
"pasmo rowerowe .Olbrzymy"

zdjęcia z otwarcia single tracków22 czerwca 2019 r. zostało oficjalnie otwartych 13 tras rowerowych (ponad 70 km) typu single track w rejonie Przesieki.
W okolicy Przesieki na trasy najlepiej wyruszyć przy ośrodku Chybotek, z niewielkiego parkingu przy pętli autobusowej w Borowicach, z przełęczy między Przesieką a Zachełmiem, z Drogi Pod Reglami.
Dobrym rozwiązaniem jest też start w rejonie cmentarzyka przy Drodze Sudeckiej, który umożliwia zjazd trasami Poświst i Błotnik, aż do Przesieki. Bardziej wytrwali mogą jechać dalej - trasą Czart (trudniejsza technicznie niż poprzednie), Skrzat, do Drogi Pod Reglami. Czas takiego przejazdu to około 2 godziny. Orientacyjną mapę tras wydawnictwa PLAN, można zobaczyć poniżej:
...
...
Kilka porad przed startem:
- trasy nie są dla początkujących. Jeśli nigdy nie jeździłeś rowerem po górach, chcesz wybrać się z dzieckiem na przejażdżkę - lepiej zacznij od zwykłych szlaków rowerowych.

- oznakowanie tras jest przyzwoite, ale lepiej mieć ze sobą mapę całości systemu szlaków. W innym przypadku poruszanie się pomiędzy pętlami może czasem sprawiać kłopoty.
- oficjalne kolory tras nie oznaczają ich trudności.
Jeśli chcesz poznać ich trudność - wejdź tutaj - Trailforks
W kilku miejscach źle oznakowana jest część trasy Perun między Chojnikiem a Zachełmiem. Podpowiadamy - na skrzyżowaniu z pieszym szlakiem czarnym skręcamy w lewo (na szlak) i zaraz potem w prawo, w dół, nieoznakowaną ścieżką. Zaś nieco niżej, na skrzyżowaniu ze szlakiem żółtym wjeżdżamy na ten szlak w prawo, w dół i za chwilę zjeżdżamy z niego w lewo, w kierunku widocznego mostu.

- warto zachować czujność - łatwa ścieżka może nagle przerodzić się wymagający odcinek. W kilku miejscach zaskoczyć może np. trasa Licho. Jednak trudne odcinki tras w najbliższej okolicy Przesieki są raczej krótkie i mniej doświadczeni rowerzyści mogą je z łatwością pokonać pieszo.

- ścieżki są jednokierunkowe. Ruch pieszy na nich jest zabroniony. Tym niemniej zdaża się spotkać na nich nieświadomych piechurów. Nie rozjeżdżajcie ich.

- pętle Poświst, Błotnik i Skrzat są dosyć łatwe (choć i tam zaskoczyć może trudny technicznie fragment!). W sezonie 2021 w kilku miejscach brakowało oznaczeń (np. na począku sekcji 50 i 55.

- fragmenty zjazdu Czartem do Doliny Czerwienia będą dla wielu rowerzystów wyzwaniem

- trasy Borowy i Licho od strony Drogi pod Reglami miewają trudne fragmenty

- najtrudniejsze są single między Michałowicami a Jagniątkowem

- parking na terenie ośrodka Chybotek w Przesiece (przy tawernie Bartolini) kosztuje 10 zł za dobę. To bardzo dogodne miejsce startu. Darmowe parkingi są zlokalizowane w kilku miejscach przy głównej szosie w Przesiece.

- przy szosie, nieco poniżej Chybotka, stoi mapa wszystkich singli w KarkonoszachINNE TRASY ROWEROWE...

Poniższe mapy nie są związane z single trackami i przedstawiają oznakowane i nieoznakowane trasy rowerowe w okolicach Przesieki.
Trasy podzielono na szosowe (kolor pomarańczowy) oraz prowadzące drogami gruntowymi i ścieżkami (kolor zielony).
Jak przystało na mapę górskich tras rowerowych oznaczyliśmy wszystkie odcinki nie możliwe do podjechania (będące zarazem stromymi zjazdami). Podane są również przybliżona długość i charakterystyka tych odcinków.

Opis punktów oznaczonych na mapie głównej cyframi od 1 do 208 znajdziesz TUTAJ


 Okolice Szklarskiej Poręby                                                              Okolice Wzgórz Łomnickich
... ... ... ... Szczyty                                                                                                           Okolice Karpacza

     Legenda
...


                                   Mapa całości
...


                                  Trasy w Przesiece
...Poniżej znajduje się kilka opisów tras rowerowych po okolicach Przesieki. Jeśli ktoś lubi wyszukiwanie własnych ścieżek, albo mieszka w okolicy, to raczej może sobie podarować czytanie tej cześci serwisu. Trudno jednoznacznie stwierdzić, o której godzinie należy wyjechać, aby pokonać daną trasę, bo to, co jedni przejadą w trzy-cztery godziny, inni muszą potraktować jako całodzienną wycieczkę. Warto więc zerknąć na mapę i samemu zdecydować. Trasy prowadzą głównie nieutwardzonymi szlakami turystycznymi i leśnymi ścieżkami. Wymagają więc pewnej kondycji. Przydadzą się amortyzatory (choć nie są niezbędne). Za to zdecydowanie zalecamy założenie kasku. Zapewniamy, że wszystkie opisane wycieczki da się przejechać - sprawdziliśmy to osobiście, nie jeden raz.


SZKLARSKA
IZERSKIE
KARKONOSZE TOUR

(Przesieka - Szklarska Poręba - trzy wersje - Góry Izrerskie, północne stoki Karkonoszy lub przez Harrachov i Szpinglerowy Młyn do Przesieki)


POD ŚNIEŻKĘ
(Przesieka - Borowice - Karpacz - okolice Śnieżki - powrót do Przesieki)


WZGÓRZA ŁOMNICKIE
(Zjazd z Przesieki do Doliny Pałaców - nietrudna wycieczka po pagórkowatej dolinie - podjazd do Przesieki)


ROWEREM DOOKOŁA GMINY PODGÓRZYN

TRASA MARATONU ROWEROWEGO 2002
(wokół Przesieki)ZDJĘCIA ROWEROWE Z KARKONOSZY


Przewodnik rowerowy i instruktor narciarstwa


WARSZTATY ROWEROWERedakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i zmiany na proponowanych trasach rowerowych.

Znasz jakieś ciekawe trasy, których nie ma na mapie?
Zauważyłeś błąd? Koniecznie nam o tym napisz :)
admin@przesieka.pl<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ