Wycieczki piesze

Popołudniowy spacer

Kliknij aby otworzyć mapę z trasą wycieczki...
na trasie
Propozycja trasy spacerowej przebiega bocznymi ścieżkami w okolicach miejscowości Podgórzyn, Zachełmie i Przesieka. Atutem trasy są piękne widoki na szczyty Karkonoszy i Kotlinę Jeleniogórską. Jak przystało na spacer - trasa nie należy do długich. Wycieczka zatacza okrąg, więc można ją zacząć w dowolnym miejscu.Przebieg trasy w skrócie:
Podgórzyn Górny ("pod Skałką") - Dolina Czerwienia - DW Maria - DW Zielona Gospoda - Markus - Przełęcz Zachełmska - Wiśniowy Sad - Skalna Brama - czarnym szlakiem do Podgórzyna - Dolina Czerwienia - "Pod Skałką".

Opis trasy:
Trasa rusza z miejsca zwanego "Pod Skałką" w Podgórzynie Górnym. Na placyku przy skrzyżowaniu dróg do Przesieki i Borowic stoi dawny budynek kasy biletowej (dziś pizzeria), a w cieniu strzelistej skały dominującej nad okolicą stoi tramwajowy wagon, który można zwiedzać. W latach 1913 - 1964 takie tramwaje dojeżdżały tu z Jeleniej Góry.
na trasie
Obok miejsca w którym stoi wagon była mijanka, na której mijały się dwa tramwajowe wozy. Zimą doczepiano do nich wagonik na sprzęt narciarski.
Trasa spaceru rusza pod górę, szosą w kierunku Przesieki. Po kilkuset metrach spaceru szosa przekracza po moście potok Czerwień i przy ośrodku Cichy Potok skręca w prawo. Droga łukiem okrąża szpiczastą górkę (466 m n.p.m.). Przy zabudowaniach, po prawej stronie przerzucono mostek nad potokiem - przekraczamy go. Przebiega po nim czarny szlak turystyczny. Za mostkiem, obok pensjonatu Willa Polanka szlak odbija w prawo w kierunku Zachełmia, a trasa spaceru rusza asfaltową uliczką w górę potoku. Za niewielkim osiedlem mieszkaniowym kończy się Podgórzyn i zaczyna Przesieka. Dnem wąskiej Doliny Czerwienia należy kierować się cały czas lekko pod górę. Po drodze trasa mija drewnianą kładkę pod którą latem, na płaskiej skale, wylegują się wczasowicze. W górze, po lewej stronie, widać zabudowania Przesieki. Asfalt wchodzi do lasu i mija dawny przesiecki basen (obecnie niestety zamknięty). Basen jest zasilany wodą z górskiego, zimnego potoku. Dalej Dolina Czerwienia robi się niespodziewanie szeroka. Szosa wiedzie rozległą łąką do skrzyżowania z ulicą Kamienną. Przed ośrodkiem Maria należy skręcić w prawo i ruszyć w kierunku Zielonej Gospody. Za mostkiem, wraz z zielonym szlakiem turystycznym skręcamy w prawo. Pod dużym ośrodkiem Markus uliczka zamienia się w nieutwardzoną dróżkę i rusza stromo do góry. Przy białym domku warto się na chwilę odwrócić.
na trasie
Za plecami rozpościera się najpiękniejszy na trasie widok na szczyty Karkonoszy, po których przebiega granica Polsko - Czeska. Na szczytach wyróżnia się obniżenie terenu - przełęcz Karkonoska. Pięknie prezentuje się też rozrzucona po stokach zabudowa Przesieki. Nasza ścieżka stromo wspina się do przełęczy Zachełmskiej (590 m n.p.m.).
na trasie
Na szczycie, już w Zachełmiu, teren robi się prawie płaski, a szlak zielony skręca za płotem ośrodka w lewo. W tym miejscu opuszczamy go, aby odbić w asfaltową uliczkę w prawo. Boczna ulica mija gospodarstwo agroturystyczne Wiśniowy Sad. Nazwa nie jest przypadkowa - Zachełmie słynęło kiedyś z uprawy wiśni. Przed sudecką chatą nadal rośnie wiele owocowych drzew. Za "wiśniowym" gospodarstwem dróżka rozdwaja się - wybieramy tę w lewo. Uliczka opada do kolejnych zabudowań. Warto zerkać w lewo, bo znad ściany lasu wystaje wieża średniowiecznego zamku Chojnik. Za kilkoma domami uliczka opada w dół i trzymając się ściany lasu skręca w prawo. Na pobliskim skrzyżowaniu należy właściwie skręcić w lewo, ale jeśli zostało jeszcze trochę czasu do zachodu słońca można odbić w prawo - do skalnej bramy. Mało znana, a urokliwa nieutwardzona leśna droga prowadzi do wykutego w skale przejścia. Wystarczy cały czas trzymać się głównej ścieżki aby wrócić do skrzyżowania asfaltowych dróżek- tyle, że tym razem od drugiej strony. Czas ruszyć w dół dolinki (546 m n.p.m.). Aby wrócić "Pod Skałkę" w Podgórzynie należy na łące skręcić w prawo. Słabo oznakowany, bo biegnący środkiem porośniętej trawą łąki, czarny szlak turystyczny rusza stokiem malowniczej doliny.
na trasie
Wąska ścieżka biegnie chwilę nad głębokim jarem potoczku, następnie mija samotne gospodarstwo i opada w kierunku ciemnej ściany lasu. Trzymając się szlaku turystycznego leśny dukt trawersuje strome zbocze. W dole słychać odgłosy miejscowości odbijające się od ścian masywu. Szlak doprowadza do mijanego na początku spaceru mostku nad potokiem Czerwień przy pensjonacie Willa Polanka. Aby wrócić do miejsca startu wystarczy przekroczyć most i ruszyć główną szosą w dół.

<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

<<<<<<< POWRÓT DO STRONY O WYCIECZKACH PIESZYCH