Wycieczki piesze


SŁONECZNIK

Będąc w Przesiece nie wypada przegapić przepięknego widoku ze szczytów głównego masywu Karkonoszy na Kotlinę Jeleniogórską.

Amatorom górskich wędrówek i wspinaczki po skałkach polecam pełną atrakcji trasę do malowniczego zespołu skał o wdzięcznej nazwie Słonecznik. Wycieczkę najlepiej rozpocząć rano i przeznaczyć na nią cały dzień.
Będziemy mieć wtedy gwarancję szczęśliwego powrotu do Przesieki jeszcze przed zachodem słońca.

Wyruszając z Przesieki należy odnaleźć żółty szlak wiodący przez wioseczkę Borowice, górską łąkę Polana, zespół skalny Pielgrzymy, aż do Słonecznika. Pierwszy odcinek trasy przebiega mieszanym lasem. Leśna droga prowadzi do Drogi Sudeckiej, którą przecinamy, a następnie skręcamy najpierw w lewo, by po chwili odbić w prawo (zgodnie z żółtym szlakiem do Borowic). We wsi mijamy kilka domów wczasowych, bar i sklep, w którym można zaopatrzyć się w suchy prowiant, i ruszamy dalej w góry, tradycyjnie żółtym szlakiem, odchodzącym od głównej ulicy w prawo. Tu czeka nas strome podejście wyschniętą doliną potoku, zwieńczone przewyższeniem z zapierającym dech w piersiach widokiem na Kotlinę Jeleniogórską.
Po krótkim zachwycie nad pięknem przyrody, kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem. Szlak przecina samotną asfaltową drogę i prowadzi do kamienistego duktu z Karpacza na Śnieżkę. Kocie łby prowadzą do rozległej łąki pod szczytami Polany (1067 m n.p.m.). W tym miejscu spotkamy niebieski szlak biegnący do schroniska Samotnia oraz szlak zielony wiodący bezpośrednio na Słonecznik. Nie chcąc jednak ominąć frajdy, jaką daje błądzenie po labiryncie skalnym Pielgrzymów, trzymamy się żółtego szlaku skręcającego z Polany w prawo. Gdy już nacieszymy oczy widokiem z Pielgrzymów na otaczające góry, ruszamy dalej ścieżką między kosodrzewiną na sam Słonecznik (1420 m n.p.m.). Na szczycie ozdobionym niezwykłymi tworami skalnymi, oprócz pięknych widoków i wygodnej skalnej kanapy, odnajdziemy oznaczony czerwonym kolorem, Główny Szlak Sudecki, zwany też Drogą Przyjaźni. W tym miejscu opuszczamy nasz żółty szlak i wędrujemy dalej kamienistym szlakiem czerwonym, skręcając w prawo w kierunku Przełęczy Karkonoskiej.
Droga do Przełęczy i schroniska Odrodzenie wiedzie lekko w dół, szczytami Karkonoszy. Roztaczają się z niej fantastyczne widoki, które rekompensują niedogodności, związane z pokonywaniem głazów porozrzucanych po całej trasie. Po trwającym przeszło godzinę zmaganiem się z kamieniami, docieramy do Przełęczy Karkonoskiej (1198 m n.p.m.). Tu możemy odwiedzić rodzime schronisko Odrodzenie, administracyjnie przynależące do Przesieki, lub skorzystać z oferty czeskich schronisk. Poniżej schroniska Odrodzenie zaczyna swój bieg niebieski szlak, który zaprowadzi nas do samej Przesieki. Tak wiec od Odrodzenia dochodzimy do wysokości przejścia turystycznego, by dalej odbić w prawo zgodnie z niebieskim szlakiem.
Naszą wycieczkę kontynuujemy asfaltową szosą z widokiem na Kozacką Dolinę. Strome zejście prowadzi aż do zachodniego krańca Drogi Sudeckiej. Drogę tę pozostawiamy po prawej stronie i schodzimy dalej szlakiem niebieskim aż do Przesieki.Jedzenie na trasie- W Borowicach w sklepie lub barze Dorotka, w schronisku Odrodzenie (przed zejściem do Przesieki).

Autor: Julia Dziadas


<<< POWRÓT<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ