Erich Fuchs


   Erich Fuchs




KONKURS ZAKOŃCZONY
Wydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo PlanWydawnictwo Plan
Autor poniższego artykułu dla tych, którzy dodadzą do niego nowe informacje ufundował nagrody w postaci map wydawnictwa PLAN z Jeleniej Góry.

Nadesłąne informacje zostały dodane, a nagrody wysłane.
Już teraz zapowiadamy następny konkurs... ale szczegółów jeszcze nie zdradzamy :)



Erich Fuchs
Ur. 1890 r. w Magdeburgu - zm. 1983 r.
Był malarzem, rysownikiem, pejzażystą.
W latach 1938 - 45 mieszkał w Przesiece.

Erich Fuchs - autoportret
Całkiem niedawno a może relatywnie niedawno to znaczy w 1983 r zmarł jeden z najwybitniejszych mieszkańców Przesieki Erich Fuchs. Nikt inny nie potrafił grafiką albo szkicem czy rysunkiem oddać klimatu życia z przed 100 laty z wrażliwością malarza i precyzją fotografa. Erich Fuchs urodził się w Magdeburgu w 1890 roku. Na Dolnym Śląsku znalazł się jako młody człowiek za sprawą swojego brata który to mieszkał w Lubawce. Fuchs początkujący malarz zamiast otaczających go widoków z zapałem rysował szkice robotników, chłopów i pewnie też tkaczy śląskich co zapewne wpłynęło na kształt jego późniejszej twórczości. Jak przeczytałem w piśmie Sudety rysunki te miały niebagatelny wpływ na przyjęcie go do Akademii Sztuk Pięknych w Lipsku.
Podczas studiów Fuchs stracił oboje rodziców. Trochę z miłości do Karkonoszy trochę z powodu braku możliwości powrotu do Magdeburga Erich Fuchs zamieszkał w Gruszkowie ,wioski leżącej w obrębie gminy Mysłakowice (całkiem niedaleko Przesieki). Przemierzając Karkonosze i Śląsk zatrzymał na swych obrazach świat który odchodził. Swiat ludzi gór (cykl "Śląski lud gór") który nigdy już nie powróci. To był ostatni gwizdek, pamiętajmy że w tych czasach do władzy doszedł Adolf Hitler a w1945 roku ludzi tych nie było już w ogóle.
W 1938 roku Erich Fuchs wybudował dom w Przesiece. Mieszkał tam do 1945 roku. Zapewne nie miał tyle szczęścia co Gerhard Hauptmann laureat nagrody Nobla z Jagniątkowa (wieś dalej) którego to książki ilustrował Erich Fuchs. Hauptmann otrzymał od władz polskich list żelazny i do śmierci mieszkał w Karkonoszach. Fuchs pewnie uciekał jak wszyscy inni. Wrócił do Magdeburga i tam po latach zmarł. Nie wiem czy kiedykolwiek później odwiedził Przesiekę. Podobno były tam jego córki. Dom który wybudował stoi do dziś. Prace Fuchsa można oglądać w wielu miejscach np. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w muzeum w Jelenej Górze, Łodzi (znalazłem 1) w muzeum w Magdeburgu.
Przy odrobinie szczęścia można kupić je na aukcjach. Najwięcej prac obejrzeć można w Kątach Bystrzyckich w gospodarstwie Gotwaldówka ale chyba tylko latem (http://www.grafschaft-glatz.de/archiv/akt-0307.htm). I tak by można zakończyć ale historia lubi zataczać koła. W poszukiwaniu informacji na temat Ericha Fuchsa trafiłem na strone Jeleniogórskiego BWA. Znalazłem tam notatkę:
"JERZY KUROWSKI
58 - 563 Przesieka
ur. w Nowym Targu 22 12 1967 r.
Studia: wydział malarstwa ASP w Krakowie.
Początkowo studia u prof. Janiny Kraupe - Świderskiej, dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w 1993 r.

Dom Ericha Fuchsa
Jerzy Kurowski pomimo młodego wieku wydaje się być artystą ukształtowanym, pejzażystą zakochanym w Karkonoszach. Jego obrazy tchną optymizmem, spokojem i melancholią. Za kilka lat prace Jerzego Kurowskiego wejdą w skład muzealnej kolekcji malarstwa Karkonoszy. Gabriela Zawiłowa"

I kto wie może znalazł się już następca. Może duch Ericha Fuchsa chodzi sobie po Przesiece zaglądając do okien podpatruje i robi szkice.
Coś musi w tym być bo Jerzy wychował się w domu który wybudował Erich Fuchs.

Autor: Aleksander Deja


Erich Fuchs - kalendarium

W 1993 roku ukazala sie w Niemczech ksiazka noszaca tytul: "Erich Fuchs (1890-1982). Leben und Brauchtum im Riesengebirge". Zebrano w niej czesc wczesniejszych publikacji, m.in. z okazji 70-tych oraz 90-tych urodzin artysty. Te ostatnie powiazane byly z otwarciem najwiekszej dotychczas wystawy jego prac w Muzeum Narodowym w Norymberdze. Towarzyszacy jej artykul, autorstwa dyrektora muzeum, o caloksztalcie tworczosci Fuchsa zamieszczono rowniez w tej ksiazce. Zainteresowany czytelnik znajdzie w niej ponadto kronike zycia artysty, spis dziel, lacznie z tymi co zaginely po jego wysiedleniu oraz artykul poswiecony licznym wystawom oraz publikacjom w przedwojennej prasie. Poczawszy od roku 1926 i wystawy w Krummhübel (Karpacz), przez kolejne we Wroclawiu, Moskwie i Dreznie, az po ostatnia przed koncem wojny, w 1940 roku w jeleniogorskim Domu Sztuki, rosla popularnosc Ericha Fuchsa jako znawcy kultury ludowej, rzemiosla i zycia codziennego mieszkancow Karkonoszy. Wartosc ksiazki podnosza 64 reprodukcje dziel artysty wraz z obszernymi opisami przedstawionych motywow.

Kim byl Erich Fuchs?

14.02.1890   przychodzi na swiat jako osme dziecko w rodzinie magdeburskiego stolarza i wlasciciela wytworni mebli Carla Fuchsa.
1892    choruje na paraliz dzieciecy, chorobe, ktora pozostawila slady na reszte jego zycia
1896-1904   uczy sie w szkole powszechnej w Magdeburgu
1904-1908   uczy sie techniki litografii, rownoczesnie uczeszcza do wieczorowej i niedzielnej szkoly artystycznej w Magdeburgu i tak przygotowany konczy dwa semestry w ramach regularnej nauki tej szkoly
1909- 1914   studiuje, glownie grafike w klasie mistrzowskiej profesora Kolba, na Akademii Sztuki w Lipsku
1912    po smierci obojga rodzicow otrzymuje stypendium fundowane przez osobe, ktora nie chce ujawnic swojego nazwiska, dopiero po latach okazalo sie, ze byl to jego dawny profesor z lipskiej Akademii, Alois Kolb. Profesor wierzyl w talent swojego ucznia i w ten sposob umozliwil mu ukonczenie studiow. Ksztalcac sie, spedza regularnie ferie u swojego brata w Lubawce kolo Kamiennej Gory i zaczyna rysowac tkaczy podczas ich pracy
1914    osiedla sie w Gruszkowie, wedruje ze swoim szkicownikiem od jednej miejscowosci do drugiej, od domu do domu (pamietajmy jak ciezko bylo mu chodzic po przebytym paralizu!)
1916    przez rok studiuje w Dreznie anatomie zwierzat, po powrocie w Karkonosze zaczyna prace nad cyklem "Schlesisches Bergvolk", zmienia kilkakrotnie miejsce zamieszkania
1923    po pozarze domu w Dittersbach (?) przybywa do Przesieki, lecz po pewnym czasie przenosi sie do Gornego Podgorzyna
1924    spotyka sie po raz pierwszy z Gerhartem Hauptmannem, laureatem literackiej Nagrody Nobla z roku 1912, ktory mieszka w pobliskim Jagniatkowie. Fuchs pracuje nad ilustracjami do dramatu Hauptmanna "Tkacze". Pokazano je obok prac Kaethe Kollwitz, rowniez do "Tkaczy", na wspomnianej juz wystawie w Moskwie w 1927 roku
1930   Muzeum Sztuki we Wroclawiu nabywa, obok juz opublikowanego cyklu "Schlesisches Bergvolk", serie akwarel "Bunte schlesische Bauernstuben und Dorfkirchen"
1938   dzieki sprzedazy swoich prac stac go na wybudowanie wlasnego domu w Przesiece, ktory zaprojektowal architekt Georg Marschall. Nowa posiadlosc nazwal "Fuchswinkel" (Lisi Zakatek)
1940    miasto Jelenia Gora honoruje oficjalna uroczystoscia 50. urodziny artysty i organizuje obszerna wystawe jego prac w Domu Sztuki
1942   dyrektor Muzeum Niemieckiego Ludoznawstwa z Berlina funduje mu dwuletnie stypendium, w ramach ktorego Fuchs prowadzi studia nad kultura ludowa i rzemioslem na terenie Sudetow. Powstaje cykl prac "Sudetendeutsches Volkstum"
1945   w ogolnym zamieszaniu zwiazanym z koncem wojny, wladze niemieckie nie sa w stanie zrealizowac zaplanowanej akcji wywiezienia dziel Ericha Fuchsa. W pazdzierniku 1945 roku jego dom zostaje zarekwirowany przez polska milicje. Sam artysta wraz z zona znalazl tymczasowe schronienie u sasiadow. Dzieki interwencji Gerharta Hauptmanna u marszalka Zukowa, mieszka w Przesiece jeszcze do 1948 roku. Fuchs walczy na drodze sadowej przeciw polskiemu zarzadcy, ktory przywlaszczyl sobie jego dziela. To co udalo sie uratowac, zostalo przewiezione do Warszawy (w tym miejscu nalezy dodac, ze w artykule innego autora wymienione jest Ossolineum jako powojenne miejsce przechowania jego prac)
1948   Erich Fuchs zostaje ostatecznie wysiedlony, opuszcza Dolny Slask z plecakiem i bez pieniedzy
1949   otrzymuje stypendium w Polnocnej Nadrenii-Westfalii i kontynuuje prace artystyczna
1959   po osiedleniu sie w Marburgu (Hesja) i po licznych pertraktacjach dochodzi do zwrotu ocalalego w Polsce dorobku artystycznego
3.7.1983   Erich Fuchs umiera w Marburgu

Autor: Margaret April




Internetowa galeria grafik Ericha Fuchsa
...kliknij.






<<<< POWRÓT DO DZIAŁU "HISTORIA"

<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ