Położenie Przesieki


Przesieka jest niewielką (ok. 500 mieszkańców), urokliwą miejscowością wypoczynkową, położoną w samym sercu Karkonoszy. Osada rozciąga się w między dolinami górskich potoków - Podgórnej, Czerwienia i Myi, na wysokości 480 - 650 m. n.p.m. na szerokim, kopulastym stoku kulminującym w Złotym Widoku. Przesieka leży przy drodze prowadzącej z Jeleniej Góry przez Podgórzyn ku Przełęczy Karkonoskiej. Na Przełęczy zlokalizowano piesze przejście graniczne.

Położenie Przesieki
Charakter miejscowości:

Wodospad Podgórnej
Przesieka jest miejscowością o turystyczną, leżącą w samym sercu polskiej części Karkonoszy. Większość przyjezdnych to mieszkańcy miast Dolnego Śląska, Wielkopolski, innych zakątków kraju z zagranicy. W ostatnich latach z dotychczas zacisznej górskiej wsi turystycznej zamienia się w gwarną miejscowość pełną nowych domów weekendowych.
Największą przyrodniczą atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej, spływający kaskadami z ponad 10 metrowego skalnego urwiska. Popularność morsowania spowodowała, że pod wodospadem właściwie zawsze można spotkać kąpiących się śmiałków.
Spacerowiczów i turystów przyciągają urozmaicone ukształtowanie terenu, otoczenie łatwo dostępnych lasów, liczne punkty widokowe.
Na charakter miejscowości w jakimś stopniu wpływają także nazwy ulic. Zgodnie z propozycją związanego z Przesieką byłego rektora Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu prof. Józefa Popkiewicza przyjęte zostały jako oficjalne - nazwy zwyczajowe dróg np. Droga do Wodospadu, Spadzista, Przeskok, Brzozowe Wzgórze, itp.

Przestrzeń Przesieki:

Droga do wodospadu
Przesieka jest wsią o rosnącej gęstości zabudowy. Historyczny układ domostw malowniczo rozrzuconych po górskich łąkach stopniowo zastępuje gęstszy układ zabudowy. Dawniej w miejscach dzisiejszych domów i pensjonatów stały pasterskie budy. Z czasem większe zyski od wypasu bydła zaczęła miejscowej ludności przynosić obsługa turystów, więc pasterskie budy zamieniły się w schroniska i domy noclegowe. Wciąż jeszcze o swoistym "klimacie" Przesieki decyduje rozbicie zabudowy na małe "gniazda" zawierające w sobie kilka budynków. Taki układ miejscowości od lat sprzyjał wypoczynkowi turystów. Od pobliskich miejscowości Przesiekę odgradzają niewielkie góry porośnięte lasami mieszanymi.
Droga do wodospadu
Główną publiczną szosą łącząca miejscowość ze światem zewnętrznym jest ul. Karkonoska, w kierunku Jeleniej Góry przechodząca przez wąski - kilkusetmetrowy przesmyk wydrążony przez potok Podgórnej i Czerwienia. W ostatnich latach Przesieka bardzo zmieniła swoje oblicze. Podwyższono standard bazy noclegowej, odbywa się wiele cyklicznych imprez, pięknieją ogrody. Dekada 2010-2020 przyniosła skokowy wzrost liczby przesieckich zabudowań (o ponad 1/4), co wynikało głównie ze wzrostu popularności domów weekendowych oraz liberalnych przepisów w tym zakresie.

<<<<<<< MAPY PRZESIEKI

<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ