Witacze




Przesieczanie witają!
Zaprojektujmy sobie sami nowe Witacze!
W związku z tym, że stare tablice "Witamy w Przesiece" ustawione przy wjazdach do naszej miejscowości zdążyły się już nieco "zestarzeć", na ostatnim wiejskim zebraniu podjęto decyzję o ich wymianie. Ustalono, że projekt zostanie wyłoniony w drodze otwartej dyskusji, analizy i głosowania podczas kolejnego zebrania. Na stronie www.przesieka.pl będą publikowane pomysły nadesłane przez mieszkańców i sympatyków naszej miejscowości, do czego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, a plastyków, grafików, projektantów, architektów w szczególności.

Przesyłane pomysły na witacze będziemy umieszczać TUTAJ:

opis




Gotowe Witacze będą montowane etapami, przy trzech drogach wjazdowych do Przesieki, zastępując stare tablice i wykorzystując ich mocowanie (wbetonowane słupki metalowe, które zostaną "zamaskowane" drewnianymi listwami). Wszystkim nam zależy, aby czas pomiędzy pomysłem, a realizacją był możliwie najkrótszy, a nowe tablice witały turystów i mieszkańców jeszcze tego sezonu.

Założenia ideowe projektów, przyjęte podczas zebrania, to:
1. Głównym materiałem, z którego będą wykonane Witacze musi być drewno. Dopuszcza się wykorzystanie innych materiałów do poszczególnych elementów projektu, jednak zasadnicza, widoczna część musi pozostać drewniana, w możliwie naturalnym kolorze.

Wynika to z trzech powodów:
Po pierwsze, drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym, lokalnym i nawiązującym estetyką do walorów górskiej, zielonej, malowniczej wioski.
Po drugie, chcielibyśmy, aby z czasem naturalnie wytworzył się w miarę spójny estetycznie system oznakowań w naszej miejscowości. W ciągu ostatnich kilku lat powstało sporo drewnianych drogowskazów, a chyba warto tę linię kontynuować i rozwijać.
Po trzecie, drewno ma najwięcej zalet użytkowych - Witacze możemy wykonać albo we własnym zakresie, albo dzięki osobom z naszego środowiska, które obróbką drewna zajmują się zawodowo, możemy je samodzielnie konserwować i ewentualnie naprawiać.

2. Podczas zebrania ustalono, że nasze nowe Witacze muszą zawierać:
- dominującą nazwę miejscowości,
- herb Przesieki na tarczy herbowej

O ile potrzeby umieszczania nazwy na Witaczu nie trzeba uzasadniać, o tyle ciekawostką jest wykorzystanie herbu. Przesieka jest jedną z niewielu miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej i jedyną z karkonoskich wiosek, która może pochwalić się oficjalnym herbem - aż żal tego nie wykorzystać. Opowieść o symbolice herbu i legenda o założycielu Przesieki, nawet jeśli nieco dyskusyjna, może być dodatkowym tematem rozmów z turystami i naszymi gośćmi.
Z herbem można zapoznać się między innymi TUTAJ

3. Projekt dodatkowo może zawierać:
- zwroty grzecznościowe (np. powitanie, życzenia itp.),
- datę lub daty,
- elementy ozdobne i symbole,
- ornamenty i motywy.

Naturalne jest, że chcemy, aby nasza wizytówka była ładna, ale warto też, aby przyciągała uwagę i zachęcała do pamiątkowych zdjęć. Warto zatem projektantom pozwolić na swobodę twórczą i nie ograniczać ich artystycznej wrażliwości.

4. Projekt powinien uwzględniać możliwość umocowania witacza pionowo, nad ziemią, na dwóch stalowych słupkach, stojących w odstępie ok.100 cm. Projekty o zbyt dużych wymiarach i wadze, lub formie uniemożliwiającej bezpieczny i trwały montaż, nie będą mogły być wzięte pod uwagę.

5. Projekt musi zawierać przybliżone wymiary lub zawierać element pozwalający proporcjonalnie ocenić jego wielkość.

Według pomysłodawców bardzo ważnym aspektem tej inicjatywy jest integracyjna, otwarta i wspólnotowa realizacja. Idea została zgłoszona na zebraniu wiejskim, "w kręgu" ją omówiono i przedyskutowano. Faza projektowania także, według nas powinna być otwarta i swobodna (im więcej projektów, tym lepiej), ale najważniejsze, by ostateczna decyzja została podjęta wspólnie. Pragniemy, by projekty spełniające założenia były przedyskutowane w otwartej rozmowie, by mieszkańcy mieli możliwość podkreślania ich zalet lub wyrażania wątpliwości. Bardzo istotny będzie także punkt widzenia wykonawcy, szczególnie dotyczący np. konstrukcji, mocowań trwałości, zabezpieczenia, wykonania detali itp. Dopuszczamy zatem możliwość wspólnego modyfikowania projektów, szanując przy tym ostateczną zgodę autora.
Nie chcemy również, aby wybór projektu odbywał się w formie konkursu, ograniczonego regulaminem, komisją, plebiscytem, nagrodami, odwołaniami itp. Jedyną nagrodą dla autora projektu, o ile sobie tego zażyczy, będą serdeczne podziękowania na Witaczu, na stronie www i Facebooku. Wszystko to przecież robimy dla naszej miejscowości, dla miejsca, w którym żyjemy, w którym wypoczywamy.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przesyłania projektów, szkiców, koncepcji, zdjęć rysunków WITACZY:
- na adres mailowy admin@przesieka.pl ,
- do dnia 26 lipca 2020 r.,
- w mailu prosimy podać zwrotny e-mail do kontaktu z Autorem przesłanej pracy.

Organizatorem wydarzenia jest Sołectwo Przesieka.


Lokalizacja witacza przy głównym wjeździe do Przesieki:



<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ