LIST OTWARTY
Autor: Leon Urban - dzieciństwo spędził w Przesiece, dziś zajmuje się budową i utrzymaniem elektrowni wodnych w Kanadzie.


Witajcie
       Znam Przesiekę z czasów gdy tuż po wojnie nazywano tę miejscowość Matejkowice. Tu spędziłem moje dzieciństwo i zacząłem uczęszczać do szkoły, wtedy tylko czteroklasowej. Później w Podgórzynie, Sobieszowie i Liceum w Cieplicach Śl. Zdrój. Następnie Politechnika Wrocławska. Praca zawodowa: Budowa Elektrowni Solina, Elektrowni podziemnej Porąbka-Żar, Elektrownia Hartha w Iraku. Skok przez Atlantyk i budowa Elektrowni Snare Cascades na Snare River w Północnej Kanadzie, niedaleko Koła Podbiegunowego. Wieloletnia praca w eksploatacji i utrzymaniu ruchu elektrowni w Subarctica i Arctica w Kanadzie na Northwest Territories. Obecnie, nad Upper Hudson River (Górna Rzeka Hudson) w stanie New York, USA, pracuje nad instalacja nowej elektrowni jak również regeneracją starszych wiekiem elektrowni.
       Pod koniec Marca 2006 odwiedziłem Przesiekę. Jak zwykle dotarłem do Złotego Widoku. Podziwiałem wspaniałą panoramę Karkonoszy. Z oddali dochodził szum Wodospadu Podgórnej. Wspaniały widok, szum wodospadu, uspokojenie, podziw, szacunek dla natury.
       W swych wędrówkach po świecie widziałem wiele wodospadów. Dużo większych i straszliwie nieokiełzanych, Niagara Falls w Ontario, Alexandra Falls na Hay River na Northwest Territories, Athabaska Falls na Athabaska River w Alberta, Canada i inne. Wasz Wodospad chociaż mniejszy jest piękny. Jest cudem natury. Nie niszczcie Wodospadu Podgórnej. Część środkowa Karkonoszy, Kocioł Smogorni, Małego Szyszaku, powyżej Wodospadu, to mały wycinek krajobrazowy Gór Skalistych Kanady. Nie niszczcie tego naturalnego dobra kładąc tu rurę prawie półmetrową. Nie rozgrzebujcie terenu pod fundamenty tej rury. Nie wprowadzajcie sprzętu do instalacji rurociągu.
       Inwestor jest w stanie znaleźć lepsze miejsce inwestycji, jeśli mówi, że tyle i tyle wagonów węgla nie trzeba będzie spalić. To nie jest tak. Na rurociąg zostanie dokonana przecinka. Znikną stuletnie drzewa, które przecież pochłaniają właśnie dwutlenek węgla. Jaki bilans? Czy inwestor dobrał moc elektrowni z danych wieloletnich tzw. krzywej trwania przepływu w skali rocznej w Podgórnej na wysokości ujęcia dla elektrowni? Czy produkcja została wyliczona właśnie z tej krzywej trwania przepływu? Proszę odpowiedzieć na te pytania i podać dane liczbowe. To inwestora obowiązek. To jest projekt, który dotyczy nas wielu.
       Apeluje do wszystkich organów władzy, zrewidujcie projekt. Nie jest jeszcze za późno. Zachowajcie ostatni naturalny potok i Wodospad w Karkonoszach dla swoich dzieci. Ja również pragnę ponownie odwiedzić Wodospad.

Leon Urban, P. Eng.
obecnie Liverpool, NY USA,
na stałe Rocky Mountains, Alberta, Kanada

Marzenie





















<<<< POWRÓT

<<<< NOTKA O LEONIE URBANIE NA STRONIE przesieka.pl