Atrakcje turystyczne


Wodospad Podgórnej
      Główną atrakcją Przesieki jest Wodospad Podgórnej (547m.n.p.m.). Wodospad ten przebija się przez skalny wąwóz i ma potrójny spad wody o wysokości dziesięciu metrów. Jest on punktem węzłowym dla podgórskich szlaków turystycznych. Pod wodospadem jest mostek, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na wodną kipiel. W lecie kąpie się tu sporo śmiałków. Najbardziej odporni na niskie temperatury miłosnicy przesieckiego wodospadu pluskają się pod nim nawet w środku zimy!
Informacje o historii obrony wodospadu przed budową elektrowni wodnej - KLIKNIJ TUTAJ


Chybotek
      Inną atrakcją przyrodniczą Przesieki jest Waloński Kamień, zwany też Chybotkiem. Zespół skał znajdujący się pomiędzy remizą strażacką, a barem Pod Lipami. Na jednej ze skał wyraźnie widoczne jest wgłębienie w kształcie ludzkiej postaci. Według Ericha von Dänikena jest to pozostałość po działaniu... kosmitów. Najprawdopodobniej są to dwa kociłki wietrzeniowe, które po przewróceniu się skały znalazły się na jej boku. Zabytkiem z okresu średniowiecza są, pozostawione przez Walończyków (pochodzących z zachodniej Europy poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni), znaki krzyża i ludzkiej dłoni (we wnęce). Kilka metrów na zachód od Walońskiego Kamienia znajduje się duży bok skalny (ok. 7 ton). Jest tak doskonale zrównoważony, że dawało się wprowadzić go w lekki ruch.
Informacje pochodzą z: Tadeusz Steć "Sudety Zachodnie" ("Sport i Turystyka", wyd. II, Warszawa 1965)


Ogród Japoński
      Najnowszą atrakcją przyrodniczą jest ogród japoński SIRUWIA, przy ulicy Brzozowe Wzgórze 8c (przy szlaku zielonym z Przesieki do Borowic).
Ogród zajmuje powierzchnię 1,5 ha
i porasta go zbiór ozdobnych roślin - różaneczniki, setki krzewów, roślin iglastych i bylin. Na sztucznie ukształtowanym malowniczym terenie znajduje się siedem stawów, strumienie, wodospad i drewniane budowle ogrodowe w japońskim stylu.
Do budowy wykorzystano ok. 50000 ton kamienia. W ogrodzie organizowane są koncerty.


Dziurawa Skała
      Trudna do przeoczenia jest Dziurawa Skała, ponad 20 metrowa grupa skalna obok wirażu górskiej szosy przy wjeździe do Przesieki. Jej nazwa pochodzi od przelotowej jaskini widocznej w górnej części skały. Poniżej płynie potok Podgórnej, nad którym siedzi wyrzeźbiony z drewna dobry duch Dziurawej Skały... a może to sam Liczyrzepa? Grupa skalna jest nocą podświetlana.
Przed II wojną światową skała była popularną atrakcją, zaznaczoną na mapach turystycznych. W późniejszym okresie przysłoniły ją świerki. Ponowne "odsłonięcie dziury w skale" nastąpiło 30 października 2008r. podczas pierwszej edycji Pikniku ze Sztuką przy Dziurawej Skale.

Widok z osrodka 'Baltyk'
      Przesieka słynie z pięknych widoków. Nie jest przypadkiem, że często są tu organizowane plenery malarskie i fotograficzne. Z takich punktów widokowych, jak np. "Złoty Widok" można podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską.Szwedzkie Skaly
      Kilka kilometrów nad Przesieką, przy potoku Myja, piętrzą się Szwedzkie Skały. Ponad 20 metrowe skały są nie lada atrakcją, a miejsce warte jest odwiedzenia także z powodu pięknych widoków na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Do Szwedzkich Skał nie wytyczono szlaku turystycznego, więc dojście do tajamniczych głazów może być prawdziwą przygodą.
Zamek Chojnik
      O atrakcyjności turystycznej Przesieki stanowi również bliskość wielu znanych punktów w Karkonoszach. (Zamek Chojnik - 1 godzina piechotą, Karpacz - świątynia Wang - 1,5 godziny, Przełęcz Karkonoska (piesze przejście graniczne z Czechami.) - 2 godziny, Śnieżne Kotły - 3 godziny). Także mikroklimat Przesieki, czyste, górskie powietrze, smaczną wodę w kranach (to informacja głównie dla mieszkańców dużych miast), zaliczyć można niewątpliwie do elementów wpływających na atrakcyjność
                              miejscowości.


Stawy Podgórzyńskie
      Między Przesieką a Jelenią Górą, nieopodal miejscowości Podgórzyn, znajdują się Stawy Podgórzyńskie. Duża tafla wody i odbijające się w niej góry są niewątpliwie sporą atrakcją turystyczną. Tym bardziej, że oprócz wrażeń estetycznych, nad stawami można zaspokoić swoje potrzeby kulinarne. Smażalnia ryb położona przy samej szosie do Jeleniej Góry zaspokoi głód każdego turysty.

Zioła i grzyby
      Niewątpliwą atrakcją Przesieki jest również dzika przyroda. Już niewiele pozostało miejsc tak obfitujących w niezliczone gatunki ziół i grzybów. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tu przyjeżdżają miłośnicy grzybobrania czy zbieracze ziół z całej niemal Europy...

      Przesieka leży w samym środku atrakcyjnego turystycznie regionu. O niektórych atrakcjach można przeczytać tutaj...


...
<<<<<<< POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ